Portal TurystycznyRola przewodników

Najważniejszą rolę w oprowadzaniu grupy po różnorodnych terenach, pełni przewodnik. Jego zadania są bardzo rozmaite. Jeżeli nie korzysta z pomocy pilota, powinien poinstruować kierowcę autokaru, czy innego środka lokomocji, aby ten dotarł bez przeszkód we właściwe miejsce. Następnym zadaniem jest oprowadzenie turystów po danym terytorium, pokazanie wszystkich zabytków oraz opowiedzenie o nich. To ostanie zadanie jest najtrudniejsze i z pewnością nie ma co do tego najmniejszych możliwości. Przede wszystkim osoba oprowadzająca musi umieć zaciekawić podróżnych. Nie może opowiadać monotonnie, bez ustalonego planu ramowego, który musi wcześniej solidnie przygotować. Czasami jest jednak tak, że przewodnik, to osoba doświadczona w fachu i nie musi zbyt rozczulać się nad przygotowaniem wystąpienia. Nie można jednak zapomnieć, że przewodnik nie może mówić w sposób, który byłby niezrozumiały i trudny do przyjęcia. Bywa tak, kiedy osoba oprowadzająca mówi bardzo naukowym językiem, czy też czasami – gwarowym.

Pozostałe

Przewodnik wycieczki

Kiedy mamy do czynienia ze zorganizowaną formą wypoczynku, która nastawiona jest przede wszystkim na zwiedzanie, musimy liczyć się z koniecznością zatrudnienia wykwalifikowanego przewodnika. Jego zadania są bardzo rozległe. Przede wszystkim odpowiada on za całą grupę i pełni rolę nadzorczą. Ma to jednak miejsce tylko...Z ostatniej chwili:"Co warto zwiedzić Skandynawie czy Ameryke?"

Istnieje grupa turystów, którzy chętnie udają się w podróż na północ Europy. Na mapie politycznej tego kontynentu widnieją w tym miejscu trzy, wielkie państwa: Norwegia, Szwecja i Finlandia. Jak się okazuje, wielu turystów znajduje tam ukojenie i spokój po męczących trudach pracy i edukacji. Ważne jest przede wszystkim to, że klimat, który tam panuje jest bardzo przyjazny dla osób, które nie cierpią upałów. Wiąże się to z bliskością bieguna polarnego, który przyciąga chłodniejsze powietrze. Nie spotkamy się tam zatem z bardzo wysokimi temperaturami, jak to często ma miejsce w naszym kraju, w porze letniej. Inną kwestią jest wspaniały krajobraz, który można podziwiać w bardzo niewielu krajach na świecie. Wspaniałe, niewysokie wniesienia są rajem dla malarzy, czy fotografów. Nie można także zapomnieć, że Skandynawia, to raj dla wędkarzy. Dzieje się tak z prostej przyczyny: najchętniej łowioną rybą w Norwegii jest, jak wiadomo, łosoś. Pozostałe ryby są wypuszczane do wody i dorastają niezwykłych rozmiarów. Takie gatunki, jak szczupak, które u nas spotykane są coraz rzadziej, występują tam w nadmiernych ilościach. Może się okazać, że turysta, który wróci z wyprawy do Skandynawii, będzie miał się czym pochwalić. Są jednak tacy, którzy wolą nieco inne rejony. Spora grupa turystów, nie wyobraża sobie innych wakacji czy urlopu niż spędzania tego czasu za oceanem. Ameryka to cel wielu marzeń oraz niespełnionych obietnic. Nie ma co ukrywać, że dopiero niedawno upowszechniono połączenia lotnicze do Stanów Zjednoczonych. Jeszcze nasi dziadkowie nie mogli podróżować tam swobodnie, bez bardzo długich formalności i załatwiania licznych zezwoleń. Dzisiaj sprawa ma się o wiele lepiej, a cała procedura jest znacznie uproszczona. Nie możemy jednak zapomnieć, że podróż do Ameryki jest bardzo kosztowna. Dlatego właśnie wielu ludzi latami zbiera na taką wycieczkę, aby potem móc się pochwalić swoimi zdolnościami i odwiedzinami takiego wielkiego kraju. Nie da się ukryć, że większość turystów odwiedza Amerykę Północną, głównie USA. Nie można także zaprzeczyć, że w tym miejscu jest co podziwiać. Są to przede wszystkim ogromne metropolie, które wręcz przerażają swoją wielkością i rozmachem. Niejeden turysta pragnie obejrzeć panoramę Manhattanu z jakiegoś punktu widokowego, lub odbyć wycieczkę statkiem po zatoce.

Copyright @ 2010